Geneza

Powstanie uczelni zainicjowały władze miasta Ruda Śląska realizując uchwaloną w 1997r. Strategię Wewnętrznego i Zintegrowanego Rozwoju Miasta Ruda Śląska do roku 2015, która określając kierunki rozwoju miasta przewidywała założenie w Rudzie Śląskiej szkoły wyższej.

Tworzona uczelnia przyjęła nazwę Wyższa Szkoła Handlowa w Rudzie Śląskiej i na podstawie Decyzji Ministra Edukacji Narodowej wpisana została z dniem 11 czerwca 2001r. pod numerem 66 do rejestru niepaństwowych uczelni zawodowych, a na mocy decyzji Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 3 marca 2004r. uczelnia przyjęła imię Królowej Jadwigi.

Oferta edukacyjna Wyższej Szkoły Handlowej im. Królowej Jadwigi w Rudzie Śląskiej zgodnie z przyjętą Misją uczelni ukierunkowana była od 2001r. początkowo na kształcenie w specjalnościach zarządzanie firmą oraz finanse i rachunkowość, a od 2004r. na kierunku zarządzanie i marketing przy zachowaniu pierwotnych specjalności.

Kierunki rozwoju społecznego kraju zintensyfikowane integracją Polski z Unią Europejską poparte monitoringiem aktualnego i perspektywicznego rynku pracy, ukierunkowały ofertę edukacyjną na kształcenie w zawodach medycznych i społecznych służących poprawie jakości życia społeczeństwa i wyzwalaniu aktywności zawodowej i społecznej osób starszych i niepełnosprawnych co wpłynęło na zmianę nazwy uczelni na Wyższa Szkoła Nauk Stosowanych w Rudzie Śląskiej.

Powyższy kierunek rozwoju uczelni określony został przyjętą przez Senat w 2009r. - Strategią Rozwoju Wyższej Szkoły Nauk Stosowanych w Rudzie Śląskiej na lata 2010-2020, a pierwszym etapem tego kierunkowego rozwoju uczelni było podjęcie zgodnie z społecznymi potrzebami kształcenia na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo. 

W pierwszym okresie kształcenia na kierunku pielęgniarstwo i kierunku położnictwo oferta edukacyjna uczelni ukierunkowana była zgodnie z ówczesnym zapotrzebowaniem na kształcenie na kierunku pielęgniarstwo i kierunku położnictwo na tzw. studiach zawodowych przeznaczonych dla pielęgniarek i położnych, które posiadają świadectwo dojrzałości i ukończyły liceum medyczne lub szkołę policealną albo szkołę pomaturalną, kształcącą w zawodzie pielęgniarki i położnej.

Aktualnie Wyższa Szkoła Nauk Stosowanych w Rudzie Śląskiej zorganizowana jest jako uczelnia jednowydziałowa – Wydział Opieki Zdrowotnej, kształcąca na kierunku pielęgniarstwo na poziomie studiów pierwszego i drugiego stopnia, a oferta edukacyjna skierowana jest zgodnie z nową Strategią rozwoju na lata 2021-2030 do osób młodych poszukujących swojego miejsca zawodowego w życiu, którym bliska jest służba człowiekowi, w trudnych okresach życia oraz twórcza pasja kreowania nowej rzeczywistości związanej z kulturą życia, jak i osób pracujących, w tym także wykonujących zawody medyczne pragnących uzyskać nowe kwalifikacje zabezpieczające egzystencję zawodową na rynku pracy w zmieniających się warunkach gospodarczych.

Podjęte w 2008r. kształcenie na kierunku pielęgniarstwo było przedmiotem 4 akredytacji Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkół Pielęgniarek i Położnych w latach 2011, 2014, 2018, 2021 na podstawie, których uczelnia uzyskiwała akredytacje Ministra Zdrowia do kształcenia na kierunku pielęgniarstwo.

Organami Uczelni jest Senat i Rektor, a ich kompetencje określa Statut, a funkcje kierownicze pełną: Dziekan, Kanclerz i Kwestor.