Jakość życia pacjenta przed i po zabiegu kardiochirurgicznym CABG

Quality of life patients before and after CABG cardiac surgery
Autorzy: Golińska Beata, Caus-Wozniak Irena

Golińska Beata - Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu
Caus-Wozniak Irena - Katedra Pielęgniarstwa Wydziału Opieki Zdrowotnej Wyższej Szkoły Nauk Stosowanych w Rudzie Śląskiej

Różne koncepcje określenia jakości życia w literaturze i badaniach naukowych używane są przez ekonomistów, polityków, psychologów, socjologów, medyków, ale także filozofów. Jednak jakość życia to subiektywny obraz, na który składa się wiele czynników: oczekiwania, potrzeby, możliwości, ale przede wszystkim zdrowie. Choroby serca są chorobami szczególnymi, mocno wpływającymi na psychikę, bowiem zagrażają nie tylko zdrowiu, ale też życiu. Choroby sercowo-naczyniowe zbierają na całym świecie największe „żniwo”. Wg WHO ok. 12 mln osób umiera rocznie z powodu chorób serca. Choroba wieńcowa jest podstępną chorobą przewlekłą, gdzie dużą rolę odgrywają relacje między czynnikami biologicznymi, a psychologicznymi. Stres jest od dawna łączony z chorobami serca. Czynnikami ryzyka stabilnej i niestabilnej choroby wieńcowej oraz zawału serca są w dużej mierze: stres, używki, choroby współistniejące i brak aktywności fizycznej. Założeniami badawczymi pracy było porównanie jakości życia przed i po pomostowaniu naczyń wieńcowych. Wyniki wskazują na obniżanie się wieku osób z problemami serca. Duża grupa badanych mimo młodego wieku jest nieczynna zawodowo, a to dodatkowo pogarsza ich status finansowy i pogłębia zaburzenia emocjonalne. Badania wykazały także, że po zabiegu CABG chorzy zmienili tryb życia na „bardziej zdrowy”, jednak ograniczyli wysiłek fizyczny. Duża grupa respondentów potwierdziła współistnienie chorób przewlekłych, np. nadciśnienia, cukrzycy.

Słowa kluczowe / keywords: CABG, jakość życia