Adaptacja chorych do nowych warunków życia po zabiegach wytworzenia stomii

Adaptation of the patients to new living conditions after getting post surgery stoma
Autorzy: Koj Wioletta, Glik Justyna

Koj Wioletta - SP Centralny Szpital Kliniczny ŚUM w Katowicach
Glik Justyna - Katedra Pielęgniarstwa Wydziału Opieki Zdrowotnej Wyższej Szkoły Nauk Stosowanych w Rudzie Śląskiej

Choroba jest przeszkodą, która uniemożliwia zaspokajanie wielu potrzeb ważnych dla człowieka. Zaburza poczucie szczęścia, powoduje dyskomfort, a to skutkuje tym, iż chcemy się leczyć aby usunąć tę przeszkodę. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Okaleczający zabieg jakim jest wyłonienie stomii powoduje konieczność przystosowania się do nowej sytuacji życiowej, często jest to okupione dużym stresem tak dla samego chorego jak i jego rodziny. Wielu pacjentów słysząc diagnozę ma uczucie, że jest to wyrok skazujący, pojawia się wtedy uczucie lęku, strachu przed zabiegiem i okaleczeniem, powikłaniami, śmiercią. Współczesna chirurgia dąży do zachowania zwieraczy odbytu i zachowania naturalnej drogi wypróżnień, niestety nie zawsze jest to możliwe, często stomia jest koniecznością, a jej wytworzenie daje szansę na przeżycie. Celem pracy była ocena przystosowania chorych z wyłonioną stomią jelitową do nowych warunków życia. Większe kłopoty z akceptacją stomii mają mężczyźni, a to oni w większości są poddawani temu zabiegowi. Na podstawie badania wyłonienie stomii ma niewielki wpływ na pracę zawodową. Akceptacja stomii zwiększa się w miarę upływu czasu jaki minął od zabiegu. Czas ten pozwala nie tylko na oswojenie się z tym stanem rzeczy, ale pozwala także na nabranie umiejętności radzenia sobie ze zmianą worków stomijnych, utrzymywaniem higieny itp. Badanie ukazało, że „stomicy” ograniczają swoje kontakty towarzyskie oraz współżycie seksualne. Stwierdzono również braki edukacyjne respondentów w zakresie diety, doboru sprzętu stomijnego oraz radzenia sobie w przypadku wystąpienia powikłań. Rodzina dla większości pacjentów jest źródłem wsparcia.

Słowa kluczowe / keywords: adaptacja, stomia